İptal ve İade Politikası

1. İşbu belge, NEWEMPO LLC (bundan böyle CLOUDSPEX olarak anılacaktır) tarafından kurulmuş ve bünyesince sahip olunan/yönetilen www.cloudspex.com alan adı üzerinden yapılan satışlar/satın almalarla ilgili iptal ve iade koşullarını içermekte ve açıklamaktadır.

2. Alıcı (bundan böyle MÜŞTERİ olarak anılacaktır), satın aldığı ürünün/ürünlerin/hizmetin/hizmetlerin satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (RG:27.11.2014/29188) hükümleri ile konuyla ilgili hâlen yürürlükte olan diğer yasalara tabidir.

3. cloudspex.com, internet sitesi üzerinden satın alınan ürünler ve hizmetler, türlerine ve içeriklerine göre, bu politikada belirtilen süreler içerisinde iptal ve/veya iade edilebilirler ya da edilemezler. İptal ve iade koşulları ilerleyen maddelerde belirtilmiştir.

4. Bu İade Politikası için sözleşme tarihi, her iki tarafın birbirleriyle anlaşmış oldukları bir geçerli ürün veya hizmet sözleşmesi uyarınca, CLOUDSPEX tarafından işleme alınan bir ürün veya hizmetin MÜŞTERİ tarafından talep edilerek yapılan satın almasının gerçekleştirildiği tarih anlamındadır.

5. İptal ve iade yalnızca MÜŞTERİ’nin yapacağı yeni ürün ve/veya hizmet satın almaları için söz konusudur. Daha önceden almış oldukları paketlerin yenilenmeleri ve/veya paket yükseltme işlemleri için iptal ve/veya MÜŞTERİ’ye herhangi bir iade gerçekleştirilmez.

6. Satın alım sürelerine göre ürünlerin iptal edilebileceği zaman aralıkları şu şekildedir:

Yıllık Satın Almalar (Bir yıl ve üzeri sözleşmeler):

Sözleşme tarihinden itibaren 15 gün içinde

Aylık Satın Almalar (Bir yıldan daha kısa süreli olan tüm satın almalar):

Sunucular için sözleşme tarihinden itibaren 72 saat (3 gün) içinde

Diğer iade edilebilir ürünler için sözleşme tarihinden itibaren 48 saat (2 gün) içinde

7. Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye/MÜŞTERİ’ye anında teslim edilen gayrimaddi ürünlere/mallara ilişkin sözleşmeler iptal edilemez ve/veya MÜŞTERİ bu tür sözleşmeler için herhangi bir iade talebinde bulunamaz. Bu kapsamdaki ürünler ve hizmetler şöyledir:

Alan adları (kayıt ve yenileme)

Tüm üçüncü parti lisanslar

SSL ve güvenlik ürünleri

Sunucu ürünleri ve hizmetleri (özel iade koşullarına tabidir)

8. Ücret iadesi kapsamında ücret iadesi talep edilen ürün ve servislerde, MÜŞTERİLERE herhangi bir pazarlama kampanyası kapsamında hediye olarak sağlanan ve anında ifa edilen hizmet ve ürünlerin bedelleri iade edilmez. Bu gibi durumlardaki iadeler, hediye ürünlerin bedelleri toplam ürün iade bedelinden çıkartılarak/düşülerek gerçekleştirilir.

9. Alan adı transferinin çeşitli sebeplerden ötürü tamamlanamadığı durumlarda, ilgili MÜŞTERİ için bir alan adı alma hakkı sağlayan “passcode” (geçiş kodu) oluşturularak, tarafına iletilir.

10. MÜŞTERİLER para iadelerini, ödeme yöntemine/aracına geri ödeme olarak ya da sanal kartlarına bakiye yüklenmesi şeklinde geri alabilirler.